Seimas nori uždrausti krepšinį

Gruodžio 6 d. vykusiame Seimo plenariniame posėdyje balsavę Seimo nariai, jų nuomone, teisingai, ėmė ir išreiškė ketinimą (pritarė įstatymo projektui po pateikimo) uždrausti Lietuvoje krepšinį.
Oficialiai tai vadinasi kitaip. Akcinėms bendrovėms, kurių kontrolinį paketą valdo valstybė, nebus leidžiama remti nieko. Įsiminkite istorinę datą – 2016 12 06. Tądien Kauno „Žalgiris“, Klaipėdos „Neptūnas“, Vilniaus „Lietuvos rytas“ ir kitos komandos buvo preliminariai pasmerktos bankrotui. Lietuvos krepšinio rinktinė pasiųsta į situaciją, kurioje neaišku ką daryti.
Lietuvos valstiečiai ir žalieji, plojant ir kitiems parlamento nariams, nutarė, kad negali ir nebegalės akcinės bendrovės, kuriose akcijas valdo valstybė ir savivaldybės, ko nors remti. Glumino „už“ balsavusių kolegų vaikiškas entuziazmas, katutės ir strykčiojimai, optimistinių gestų demonstravimas į žurnalistų balkoną. „Mes laimėjome“, girdite!
Ką laimėjome? Mano nuomone, dėl vieno vagies negalima vadinti visų vagimis. Reikia pagauti tą vagį.
Visiems smagu, kai laimi „Žalgiris“ arba Lietuvos rinktinė kyla ant garbės pakylos. Arba Rūta Meilutytė iškovoja auksą. Tada visi politikai lekia, skuba, konkuruoja – kuris pirmas nubėgs prie fotosienos. Tada „mes laimėjome“.
Nesigilinsiu į sumas, kurias iš žalgirių, neptūnų, meilutyčių, berankių, daniūčių, bižokų ir kitų asmenų, šalia kurių mielai lėktų fotografuotis kolegos, bus atimta. Tai būtų komiška. Pati situacija absurdiška. Ir kažkuo primena… ūkininkus.
Ar gali valstybė ir jos demokratiškai išrinktas parlamentas keisti žaidimo taisykles? Gali nustatyti kitokią mokesčių tvarką? Be abejo – gali. O ar turi gerbti žmones, kurie juos išrinko? Turi. Ar turi galvoti apie jų lūkesčius? Turbūt irgi taip.
Taigi – apie ūkininkus, kuriems mokesčius ketinama padidinti šešis kartus, kai jie turi įsipareigojimus Europos Sąjungos struktūroms, bankams ir lizingų teikėjams, esu pasakęs jau turbūt viską. Tai būtų tyčinis, planingas ir ciniškas varymas į bankrotą, norint (nesinori tuo tikėti) susirinkti visai dar vakar padorius ūkius sau į kišenę – per varžytinių plaktuką.
Bet pasakykite, jei turite idėjų, kiek fantazijos reikės „Žalgirio“ arba „Neptūno“ vadybininkams, idant sumokėtų algas jų komandose žaidžiantiems legionieriams, „saboniukams“, „marčiulioniukams“ ir kitiems? Jiems reikės daug daugiau fantazijos nei valdantiesiems. Jei jie bus kvailiai.
Bet jie tokie nebus. Komandos nebus be žaidėjų, arenos, nebus be žiūrovų. O jei bus – už viską sumokės mokesčių mokėtojai. Net tie, kurie krepšinio arenų, teniso kortų bei baseinų nelanko. Galima tvirtinti rėmimo programas Seime. Ir tam reikia logiškai pasiruošti. Teoriškai gražu žiūrėti, kai JAV krepšinio rinktinė, sudaryta iš brangiai apmokamų, brangiai apdraudžiamų žvaigždžių dėvi marškinėlius ant kurių tik trys raidės „USA“. O praktiškai ar galime už tai sumokėti rytoj? Turbūt ne.
Nors gal ir taip – imsime iš tų pačių pelningai dirbančių valstybės valdomų įmonių dividendus ir krepšinio rinktinės biudžetą tvirtinsime Seime. Tauta krepšinį turbūt ims mylėti taip, kaip dabar parlamentą, nes visi ims ir patikės, kad viskas skaidru.
Žmogaus, kuriuo pavardė Dailydka, poste nebėra. Jo draugas nesu, bet komiška girdėti, kas vyksta. „Lietuvos geležinkeliai“ liko. Liko ir sportas, ir nacionaliniai interesai. Ir mokesčių sistema. Ir teismai, ir visi įsipareigojimai. Kas nors atsimena 1999 metų „Žalgirio“ triumfą? Nagi kuo būtume mes, jei tąkart būtume neįvykdę įsipareigojimų legionieriams? Aiškinu – žaidėjas ir brangūs advokatai paduoda į teismą. Tada uždarome „Žalgirį“ arba mokame kompensacijas, nors net ir po to niekas nevažiuos čia žaisti.
Valstybei sunku subalansuoti finansus? Ne tik valstybei. Kaip paleidus permainų sistemą turi jaustis „Žalgirio“ arba „Neptūno“ arba plaukikų vadybininkai, kurie suka smegenis, kaip čia įvykdžius sutartis? Juk mokestinę aplinką kaitaliojančios politinės žvaigždės tik ploja idėjai, kad pinigų iš valstybės bei savivaldybės dominuojamų bendrovių nebebus. O kaip bus?
Neatsakyta. O turi būti išsiaiškinta. Kol aiškių atsakymų nėra, neturi būti ir pačios reformos. Labai tikiuosi, kad skubiai pradėta populistinė pertvarka bus pristabdyta ir atidžiai apgalvota.

 

Kazys Starkevičius

Seimo TS-LKD frakcijos narys